Marzec w kinach i telewizji – przeglądu nowości (i powrotów) ciąg dalszy

marzec_nowosci_filmy_got

Po wczorajszej prezentacji potencjalnie najciekawszych gier komputerowych marca, przenosimy się przed odrobinę większe ekrany. Przed Wami pięć propozycji filmowych, na które – z różnych względów – warto wybrać się do kina. Przynajmniej potencjalnie, bo Prometeusz też zapowiadał się rewelacyjnie, a wyszło… jak wyszło. Na koniec przypomnimy również o pewnym wyczekiwanym, serialowym powrocie. Wiosna, wiosna, ach to Ty

hitchcockHitchcock

Data premiery: 1 marca
Gatunek: biograficzny, dramat
Reżyseria: Sacha Gervasi
Obsada: Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson

Mody na filmy biograficzne ciąg dalszy. Tym razem Hollywood sięga do własnej historii i przedstawia epizod z życia niekwestionowanego mistrza budowania napięcia – Alfreda Hitchcocka. W odpowiedzi na pojawiające się w prasie plotki o rychłym odejściu na emeryturę, reżyser poszukuje scenariusza, na bazie którego stworzy dzieło umożliwiające mu utarcie nosa krytykom. Wybór pada na książkę Psychoza – elektryzującą opowieść o seryjnym mordercy prowadzącym przydrożny motel. Brak wsparcia ze strony wytwórni filmowej sprawia, że twórca musi postawić wszystko na jedną kartę i z własnej kieszeni sfinansować swoją najnowszą produkcję.

Film nie został szczególnie ciepło przyjęty w Stanach Zjednoczonych (zaledwie jedna, praktycznie nic nieznacząca nominacja do Oscara za charakteryzację), niemniej miłośnikom jednoosobowego duetu Hitchcock-Hopkins, wspieranego przez Scarlett Johansson, może się spodobać.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

wiecznie_zywyWiecznie żywy

Data premiery: 1 marca
Gatunek: komedia, horror
Reżyseria: Jonathan Levine
Obsada: Nicholas Hoult, Teresa Palmer, John Malkovich

Ona – odrobinę głupiutka, on – delikatnie śmierdzący. Innymi słowy – typowa para amerykańskich nastolatków. Spotykają się przypadkowo, coś między nimi zaczyna iskrzyć i w pewnym momencie pada obowiązkowe pytanie: „czym Ty jesteś?” Ktoś w tym filmie będzie się musiał zmienić, nie do końca tylko wiadomo kto… i w co. Jeżeli z obecnością zombiaków w popkulturze jesteście na bieżąco i lubicie lekkie w odbiorze komedie z dreszczykiem, to Wiecznie żywy powinien przypaść Wam do gustu. Tylko nie zabierajcie do kina mózgu. Tak na wszelki wypadek.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

milosc_fabickiegoMiłość

Data premiery: 15 marca
Gatunek: dramat
Reżyseria: Sławomir Fabicki
Obsada: Marcin Dorociński,  Julia Kijowska, Adam Woronowicz

Związek dwójki trzydziestolatków zostaje wystawiony na ciężką próbę, kiedy – a to ci nowina – pojawia się ktoś trzeci. Złożone zależności pomiędzy bohaterami (dalece wykraczające poza ich życie osobiste) każą przypuszczać, że historia nie zakończy się szczęśliwie. Miłość to kolejny po Męskiej sprawie film Sławomira Fabickiego z atmosferą tak gęstą, że można ją niemal ciąć nożem. Zresztą odnoszę wrażenie, iż Marcin Dorociński w ostatnim czasie nie gra w niczym o innym ciężarze gatunkowym. Swoją drogą ciekaw jestem, kiedy w Polsce doczekamy się porządnie nakręconego, pozytywnego i pełnego entuzjazmu obrazu?

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

polowaniePolowanie

Data premiery: 15 marca
Gatunek: dramat
Reżyseria: Thomas Vinterberg
Obsada: Mads Mikkelsen, Alexandra Rapaport, Thomas Bo Larsen

Są aktorzy, których nazwisko na plakacie wystarczy, by skłonić mnie do obejrzenia filmu. Do tego grona zalicza się Mads Mikkelsen. Jego role między innymi w Jabłkach Adama i Casino Royale pozwalają mi ze spokojem (ale i delikatnym podnieceniem) oczekiwać premiery serialu Hannibal. Zanim jednak Mikkelsen wcieli się w postać doktora-kanibala, na ekranach polskich kin będziemy mogli oglądać go w roli nauczyciela ze skandynawskiej prowincji, który w związku ze, zdawać by się mogło, niewinnym kłamstwem (czy aby na pewno?) córki przyjaciela zostaje oskarżony o molestowanie nieletniej. To rzecz jasna punkt wyjścia tytułowego polowania. Film Thomasa Vinterberga zgarnął nagrodę za najlepszy scenariusz Europejskiej  Akademii Filmowej. Choćby z tego względu warto sprawdzić.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

jack_pogromca_olbrzymowJack pogromca olbrzymów

Data premiery: 15 marca
Gatunek: przygodowy, fantasy
Reżyseria: Bryan Singer
Obsada: Nicholas Hoult, Eleanor Tomlinson, Ewan McGregor

Na koniec proponujemy coś znacznie lżejszego. Po opowiedzianych na nowo bajkach o Czerwonym Kapturku, Królewnie Śnieżce (Kristen Stewart zagrożeniem dla Charlize Theron? Wolne żarty), a ostatnio Jasiu i Małgosi, przyszła pora na wariację na temat Jasia i magicznej fasoli. Za film odpowiada reżyser dwóch pierwszych części X-Menów i – nade wszystko – Ucznia szatana. Powinno być zatem dobrze, przynajmniej na płaszczyźnie czysto wizualnej. Ot, idealny dodatek do kubełka popcornu (ewentualnie nachos) i butelki coli. Oby tylko Jack nie powtórzył „sukcesuJohna Cartera.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

W marcu powróci również najczęściej ściąganego z Internetu (niekoniecznie z legalnych źródeł) serial 2012 roku. Czy potrzeba jeszcze jakiejś rekomendacji? Pierwszy odcinek trzeciego sezonu Gry o tron zadebiutuje w amerykańskiej telewizji ostatniego dnia miesiąca. Mam nadzieję, że u nas pojawi się już na początku kwietnia.

got_sezon3Gra o tron – sezon trzeci

Data premiery: 31 marca
Gatunek: przygodowy, dramat, fantasy
Twórcy: David Benioff, D.B. Weiss
Obsada: Peter Dinklage, Lena Headey, Richard Madden

Z żalem muszę przyznać, że po pierwszym, zaliczonym w ekspresowym tempie, sezonie, wraz z kolejnymi epizodami drugiej serii moja ekscytacja zaczynała systematycznie opadać. Zbyt wiele wątków w połączeniu z niewielką liczbą odcinków sprawiło, iż fabuła stała się bardzo rwana (co odczuwalne jest zwłaszcza dla osób, które – tak jak ja – nie znają materiału źródłowego). Gra o tron odniosła niemały sukces, nie rozumiem więc skąd pomysł, aby każdy – bądź co bądź – spory objętościowo tom książki upychać w ramach dwunastu odcinków? Wedle ostatnich doniesień, nadchodząca seria odrobinę wyhamuje z tempem prezentacji wydarzeń, co wyjść jej może tylko na dobre. Zdaje się, że nieprędko dowiemy się, kto ostatecznie zasiądzie na żelaznym tronie.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Dziś polecamy film kino nowosci wydawnicze seriale Slider telewizja

Wasze komentarze

Niezależnie, czy komentujesz jako Gość, czy też korzystając z jednego z dostępnych trybów logowania - Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony bez Twojej zgody.