Kwiecień w kinach i telewizji – przeglądu nowości ciąg dalszy

kwiecien_nowosci_filmy

Zachęcanie w kwietniu do wizyty w kinie ze względu na zimową aurę niebezpiecznie ociera o (niesmaczny) żart. Ale cóż zrobić – wszystko wskazuje na to, iż będziemy mieli już tylko dwie pory roku. Inna sprawa, że oznak lata raczej trudno się póki co doszukiwać. Na horyzoncie widać natomiast kilka filmów, na które warto poświęcić czas, a na ekrany (te odrobinę mniejsze) powraca jeden z najbardziej charyzmatycznych zabójców w historii. Smacznego!

krudowieKrudowie

Data premiery: 5 kwietnia
Gatunek: animacja, przygodowy, komedia
Wytwórnia: DreamWorks
Reżyseria: Kirk De Micco, Chris Sanders

Jako fanatyk Króla Lwa z niekrytym żalem obserwuję praktycznie całkowite wycofanie się Disneya z tworzenia ręcznie rysowanych filmów. Szkoda. Ich miejsce zajęły animacje komputerowe, przedstawiciele tak zwanego „kina familijnego”, czyli coś miłego i dla małego, i dla dużego widza. Z warstwą „dla dużego” bywa różnie, niemniej jeżeli na produkcję jakiegoś studia miałbym iść w ciemno, to – obok Pixara – śmiało zaufałbym magikom z ekipy DreamWorks. W końcu wszystkie (no, niemal wszystkie) ich filmy potrafiły porządnie rozbawić. Tym razem ludzie odpowiedzialni za Shreka i Madagaskar zabierają nas do prehistorii. Freda Flintstone’a najpewniej nie spotkamy, ale Krudowie wyglądają na całkiem zakręconą, pełną indywidualności rodzinkę. Nie ma sensu zwlekać – za włosy i do jaskini! A nie, moment…

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

intruzIntruz

Data premiery: 5 kwietnia
Gatunek: film akcji, przygodowy, romans
Reżyseria: Andrew Niccol
Obsada: Saoirse Ronan, Jake Abel, Diane Kruger

Podobno przekaz zawarty w części zdania poprzedzającej spójnik „ale” jest przez nas w większości przypadków ignorowany. Zgodnie z tą teorią: Intruz to ekranizacja wydanej w 2008 roku powieści Stephenie Meyer – autorki sagi Zmierzch, ale za reżyserię odpowiada Andrew Niccol – mający na swoim koncie między innymi Truman Show oraz Pana życia i śmierci. Zainteresowani? W niedalekiej przyszłości Ziemia zostaje najechana przez pozbawione uczuć istoty. Obcy szybko kolonizują planetę, pozbawiając świadomości jej mieszkańców. Jedną z ostatnich ocalałych jest Melanie i to ona (niespodzianka!) spróbuje stawić opór najeźdźcom, a na pierwszy plan na pewno wysunie się złożony wątek miłosny. Pokładam wiarę w reżysera, ale lojalnie ostrzegam – może być różnie.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

spring_breakersSpring Breakers

Data premiery: 5 kwietnia
Gatunek: komedia, kryminał, dramat
Reżyseria: Harmony Korine
Obsada: James Franco, Vanessa Hudgens, Selena Gomez

W trakcie wiosennej przerwy szkolnej (spring break) amerykańska młodzież napływa masowo na Florydę, gdzie puszczają im jakiekolwiek hamulce. Ostatnie szare komórki zostają brutalnie zamordowane przy akompaniamencie zimnych drinków, twardych narkotyków i seksu bez zobowiązań. Nic tylko trzaskać fotki i wysyłać rodzicom jako pocztówki z wakacji. Niech żyje hedonizm! Taką opowieścią na pierwszy rzut oka zdaje się być film Harmony’ego Korine’a. Pewne okoliczności każą jednak sądzić, że być może w tej historii jest coś jeszcze. Jakieś drugie dno wykraczające poza obrazki z roznegliżowanymi gwiazdkami Disneya. Niezależnie od wszystkiego, Sping Breakers warto zobaczyć dla Jamesa Franco w roli uduchowionego gangstera-rapera.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

kwartetKwartet

Data premiery: 12 kwietnia
Gatunek: komedia, dramat
Reżyseria: Dustin Hoffman
Obsada:  Pauline Collins, Maggie Smith, Billy Connolly

Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”. Oni robią to zdecydowanie lepiej. Kiedy jedne z najznamienitszych brytyjskich głosów operowych spotkają się pod wspólnym dachem domu spokojnej starości, wigor wylewa się każdym oknem. Zwłaszcza że stoi przed nimi poważne wyzwanie – przygotowanie dorocznego koncertu ku czci i pamięci Giuseppe Verdiego. Sprawy zaczną się komplikować, kiedy niespodziewanie do drzwi zapuka żona jednego z wokalistów. A to dopiero początek kłopotów. Zabawnych sytuacji (podobnie jak odrobiny wyspiarskiej flegmy) nie powinno zabraknąć. Kwartet to debiut Dustina Hoffmana po drugiej stronie kamery. Kto wie, może sprawdzi się w nowej roli równie dobrze co Clint Eastwood?

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

imagineImagine

Data premiery: 12 kwietnia
Gatunek: dramat
Reżyseria: Andrzej Jakimowski
Obsada: Alexandra Maria Lara, Edward Hogg, David Atrakchi

Jedyny polski akcent w kwietniowym zestawieniu. Choć najnowszy obraz Andrzeja Jakimowskiego zdobył już uznanie krajowych i światowych krytyków, na ekrany kin trafia dopiero teraz. Schemat jest prosty: w mieście pojawia się nowy szeryf… to znaczy nauczyciel. Niekonwencjonalnym podejściem zjednuje sobie uczniów, natomiast – ze względu na stosowanie metod niekoniecznie zgodnych z ogólnie przyjętym programem – traci uznanie przełożonych. Imagine to również lekcja radzenia sobie z własnymi słabościami. Główny bohater mimo utraty wzroku imponuje pogodą ducha i stara się wpajać swoim podopiecznym, iż kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu jest pokonywanie własnych ograniczeń. Brzmi patetycznie? Być może. Tylko co w tym złego?

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Z końcem marca (w Polsce 1 kwietnia) powróciła Gra o tron. W kwietniu będziemy mieli jednak okazję rozsmakować się nie tylko w pałacowych intrygach. Stacja NBC serwuje właśnie nowy, smakowity kąsek.

hannibal

Hannibal

Data premiery: 4 kwietnia, w Polsce 10 kwietnia
Gatunek: biograficzny, dramat
Twórca: Bryan Fuller
Stacja telewizyjna: NBC, w Polsce AXN
Obsada: Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Laurence Fishburne

O powrocie najsłynniejszego kanibala w dziejach kinematografii wspominaliśmy już w poprzednim miesiącu, przy okazji premiery filmu Polowanie. Czy spuścizna po Anthonym Hopkinsie nie przytłoczy Madsa Mikkelsena? Z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie należy się jeszcze wstrzymać. Póki co pewnym jest, że serial, za który odpowiada Bryan Fuller (twórca Herosów) skupi się na wydarzeniach poprzedzających fabułę Czerwonego smoka. Analityk FBI, Will Graham, specjalizuje się w tropieniu seryjnych morderców. W trakcie prowadzonego śledztwa jego przełożeni zwracają się o pomoc do specjalisty z zakresu psychiatrii, doktora Lecter. Osobiście nastawiam się na produkcję co najmniej dorównującą jakością pierwszym sezonom Dextera. W końcu wspólny schemat widać tu już na pierwszy rzut oka. Tyle tylko, że to Hannibal był tym pierwszym. I o tym pamiętać trzeba.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Dziś polecamy film kino nowosci wydawnicze seriale telewizja

Wasze komentarze

Niezależnie, czy komentujesz jako Gość, czy też korzystając z jednego z dostępnych trybów logowania - Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony bez Twojej zgody.