Czar elektronicznej nostalgii – Pixel Heaven 2013

pixelheaven

Kiedyś gry były lepsze” – często słyszycie takie stwierdzenia? Ja niestety aż nazbyt często. O tym jak grało się kiedyś, będziemy mieli okazję przypomnieć sobie w 15 i 16 czerwca. Pixel Heaven 2013 zapowiada się na prawdziwe święto miłośników elektronicznej rozrywki w ujęciu retro. Zresztą nie tylko. Stęsknieni za Kajko i Kokoszem, kapitanem Żbikiem i grą w kapsle również powinni znaleźć coś dla siebie.

pixelheaven_1Gram od ponad 20 lat. Commodore 64, ośmio i szesnastobitowce, kolejne generacje konsol – wszystko to pamiętam doskonale, ale ze szczególnym rozrzewnieniem wspominam miejsca szumnie nazywane „salonami gier”. Pomijając już kwestię tego, ile czasu spędzałem „na fliperach” (i tak, wiem, że fliper – czy raczej „flipper” – to pinball, ale na początku lat dziewięćdziesiątych mianem tym określano, a przynajmniej ja określałem, wszystkie automaty arcade), nie sięgając nawet do gałki i przycisków (pozdrowienia dla właściciela salonu wyposażonego w taboret dla stałego klienta) – punkty te niemal całkowicie zniknęły z mapy naszego kraju (kto pamięta salon na molo w Międzyzdrojach – łapka w górę!) i pojedyncze automaty poustawiane w kręgielniach czy innych przybytkach rozpusty niczego w tej materii nie zmieniają. Gry trafiły pod strzechy, a współpracę i rywalizację ramię w ramię zastąpiły zmagania za pośrednictwem Internetu. To akurat jest odrobinę smutne, ale cóż zrobić – znak czasów.

pixelheaven_2Celowo uderzam w nostalgiczne tony, bo zarówno osoby, które pamiętają te barwne lata, jak i takie, które – z różnych względów – je ominęły, już w połowie czerwca będą mogły cofnąć się do okresu, kiedy bardziej niż tatuaż na psium uchu liczyła się radość czerpana z prostej, niczym nieskrępowanej rozrywki. Pixel Heaven 2013 jawi się jako wydarzenie, które przeprowadzi nas „od oldschoolu po czasy współczesne”. Nie zabraknie strefy z retro-perełkami, flipperowego (czyli pinballowego) turnieju, koncertu kapeli AY-RIDERS, potrafiącej wykrzesać niebiańskie dźwięki z ZX81 i ZX Spectrum, a także licznych konkursów oraz paneli dyskusyjnych dotyczących tego jak to było kiedyś i dlaczego dziś niekoniecznie jest lepiej (gorzej?).

Dodatkiem, obok którego nie sposób przejść obojętnie będzie wystawa polskich komiksów ustroju słusznie minionego oraz Wyścig pokoju (pamiętajcie, aby zabrać swój oręż!). Nie wiem jak Wy, ale ja – sięgając po retorykę dzisiejszej, nieznającej klasyków kalibru Aztec Challenge, młodzieży – jaram się niczym Londyn w 1666 roku!

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

dla grupy dla pary Dziś polecamy gry komputery konsole miejsca retro warszawa

Wasze komentarze

Niezależnie, czy komentujesz jako Gość, czy też korzystając z jednego z dostępnych trybów logowania - Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony bez Twojej zgody.