Goździk w musztardówce, czyli co Ty zrobisz dla swojej kobiety?

DzienKobietwPRL1

Dzień Kobiet. Najchętniej byś go przespał, ale z powodów politycznych – wystarczy widmo konfliktu na świecie, nie potrzebujesz dodatkowego we własnym związku – powinieneś coś zorganizować. Możesz zaprosić ją do restauracji (o ile znajdziesz jeszcze wolny stolik gdzieś indziej niż w barze wietnamskim), zabrać do kina (znowu, na szczęście repertuar zmieniają regularnie) lub w ostateczności wręczyć kwiaty z uśmiechem stylizowanym na Marlona Brando. Tylko nie czarujmy się: raczej nie będzie to wieczór jak z bajki, co najwyżej oboje poczujecie się jak w Dniu Świstaka.

tabliczka_cos-ty-zrobil

Czy nie lepiej w takim razie zbojkotować 8 marca jako sztuczny twór PRL-u? PRL-u…? A gdyby tak podejść do tematu z przymrużeniem oka i zorganizować PRL-owską kolację na miarę męskich możliwości? Że jesteś zapracowany? Że twój wyczyn kulinarny to pizza rozmrażana w piekarniku?

Człowieku – i co z tego? Poniżej krótko i konkretnie o tym, jak przenieść się w przeszłość bez wehikułu, wysiłku i nadmiaru wolnego czasu.

Cerata, Szczepanik i kartki na mięso

Możesz w to nie wierzyć, ale większość kobiet naprawdę zwraca uwagę na dekoracje i sposób podania posiłku. Jeśli akurat nie wynajmujesz mieszkania pamiętającego czasy Gierka, nie popadaj w panikę – parę sztuczek i nawet najnowocześniejszy apartament zacznie przypominać M2 porządnego obywatela.

(większość poniższych rzeczy kupisz w warszawskim sklepie Spod Lady produkującym retro gadżety, ale podobne cuda znajdziesz również w małych sklepikach, na targach i babcinym strychu).

  • pochowaj przenośną elektronikę. Naprawdę, jeden wieczór wytrzymasz bez konsoli.
  • nakryj stół ceratą lub innym obrusem, najlepiej czerwonym (im brzydszy, tym lepszy).
  • napoje podaj w szklankach-musztardówkach lub w stylizowanych kubkach.
  • pamiętaj o goździku (świeżym lub sztucznym) w wazonie lub szklance.
  • na ścianach zawieś propagandowe plakaty oraz obrazy Lenina, do lodówki przyczep kartki na mięso, cukier i alkohol  - pamiętaj o oderwaniu kilku kartoników!
  • wyłącz kolory w telewizorze, aby obraz był czarno-biały. Wycisz głos.
  • puść miłosne kawałki Maryli Rodowicz, Piotra Szczepanika, Czerwonych Gitar i inne przeboje tamtych lat.
  • ubierz się w coś stosownego. Moda męska nie uległa drastycznym zmianom, więc wysokie skarpetki, ciemne materiałowe spodnie i sweterkowy kardigan (albo koszula z muchą) nie powinny razić
  • obudź w sobie detektywa i pomyśl, kto z rodziny lub znajomych może mieć inne retro gadżety do wykorzystania

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Zabaw się w bufetową, czyli pamiętaj o krakersach

Nie musisz być Jamie Oliverem, by przygotować kolację w stylu PRL – poniższa propozycja naprawdę nie są trudniejsza od odgrzania pizzy i zajmuje mniej więcej tyle samo czasu. Jeśli jednak z jakichś powodów uznasz, że rola szefa kuchni nie jest dla Ciebie, zawsze możesz odwiedzić sprawdzony bar mleczny i zamówić coś na wynos.

Chcesz wiedzieć więcej o kuchni w PRL-u i poznać bardziej skomplikowane potrawy? PRL na widelcu Błażeja Brzostka może być tym, czego szukasz.

Czy to wszystko? Naprawdę nic więcej nie potrzeba? I tak, i nie. Potraktuj ten tekst jako inspirację do poszukiwania dodatkowych pomysłów, dekoracji i gadżetów. Może uda Ci się wypożyczyć malucha (w Internecie ogłaszają się firmy i osoby prywatne oferujące takie usługi), którym podjechalibyście pooglądać zdjęcia w Fotoplastikonie? A może wolisz posiedzieć w domu, zagrać w kapsle i pooglądać Misia lub inny przebój tamtych lat? Zamiast bukietu ofiarować upominek nawiązujący do stylistyki wieczoru?

Pomyśl, przełam konwencję i baw się dobrze. Na kino i czerwoną różę jeszcze będziesz miał czas.

 

dla pary Dziś polecamy gadzet historia kuchnia retro Slider swieto

Wasze komentarze

Niezależnie, czy komentujesz jako Gość, czy też korzystając z jednego z dostępnych trybów logowania - Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony bez Twojej zgody.